Lakiery w sprayu, czyli zrób to sam! Praktyczne porady

01-09-2019

Lakierowanie sprayem może nie jest takie proste ale coraz więcej osób decyduje się na naprawę swoich samochodów właśnie w ten sposób. Dzisiaj lakiery w sprayu oferują możliwość wykonania szybkiej, zoptymalizowanej i precyzyjnej zaprawki prawie na wszystkich kolorach samochodów.

Lakierownie sprayem - o czym należy pamiętać?

Aby Wasze wszystkie prace lakiernicze odbyły się bez przykrych niespodzianek prezentujemy kilka podstawowych zasad, którymi warto kierować przy każdym lakierowaniu sprayem:

  1. Czy to spray czy pistolet lakierniczy, malowana powierzchnia musi być czysta, sucha oraz wolna od kurzu i tłuszczu. Z pomocą przyjdzie tu zmywacz silikonowy oraz ściereczki i szmatki antystatyczne. Unikaj benzyny i rozpuszczalnika ekstrakcyjnego, który zatyka pory i może powodować rybie oczka oraz kratery, które szczególnie są widoczne na bardzo wymagających kolorach. 
  2. Idealna temperatura pracy wynosi od 20°C do 25°C. Unikaj bezpośredniego światła słonecznego oraz wysokiej wilgotności powietrza. Lakieruj tylko na zewnątrz albo w dobrze wentylowanych powierzchniach. Dbaj o ochronę osobistą i używaj rękawiczek nitrylowych i maseczki przeciwpyłowej.
  3. Wygrzej dokładnie spraya, wystawiając go na słońce lub wstawiając do gorącej wody (pamiętaj aby nie zagotować). Dokładnie wymieszaj przez 2-3 minuty w celu optymalnego rozprowadzenia pigmentów farby. W ten sposób unikniesz wyraźnych różnic w kolorze oraz zapychania się i "plucia" lakieru z spraya.
  4. Lakierując trzymaj puszkę pionowo i zachowaj około 25 cm (tj. 3 długości dłoni) odległość od malowanej powierzchni.
  5. Zawsze wykonaj natrysk próbny na arkuszu testowym.
  6. Malowanie rozpocznij od opryskiwania na zewnątrz malowanej powierzchni i nakładaj kilka cienkich warstw w odstępie około 2-5 minut.
  7. Maluj metodą krzyżową. Jedną warstwę pionową a kolejną pionowo (pamiętaj o odstępie czasowym między warstwami).
  8. Po użyciu odwróć puszkę do góry nogami i spryskaj, naciskając na zawór aż się oczyści.

Twój spray będzie stał bardzo długo. Unikaj tylko światła i niskich temperatur. Czy możesz go trzymać w garażu lub w piwnicy? hmm... pewnie, że tak? Najważniejsze, aby temperatura była mniej więcej pokojowa.

Oczywiście... wiemy, że malowaliście już wieloma sprayami i zawsze było wszystko dobrze ale pamiętaj o tych ważnych zasadach to unikniesz przykrych niespodzianek :)

Przygotował: Technik sklepu internetowego ZOMEN.