Zajrzyj w zakładkę NOWOŚCI!!

Produkty do pielęgnacji samochodu – jakie wybrać?

30-01-2020

Każdy właściciel samochodu, bez względu na to czy porusza się po jezdni nowym i eleganckim autem, czy samochodem starszej generacji, chce, aby jego pojazd był czysty i zadbany. W tym celu nie wystarczy wyłącznie często jeździć na myjnię lub odkurzać dywaniki i tapicerkę na siedzeniach. Poprawne dbanie o samochód wiąże się z posiadaniem odpowiednich kosmetyków przeznaczonych do czyszczenia różnego typu zabrudzeń. Oczywiście, jeśli nie mamy czasu lub ochoty samodzielnie zająć się posprzątaniem pojazdu i nadaniem mu połysku lub głębi koloru, możemy udać się specjalistów, którzy na co dzień wykonują auto detailing. Sklep z artykułami motoryzacyjnymi należy jednak odwiedzić w momencie, gdy zdecydujemy się samodzielnie zadbać o pojazd. Przed zrobieniem zakupów warto wiedzieć, jakie produkty do pielęgnacji samochodu są godne uwagi.

Pielęgnacja karoserii

Zadbanie o nienaganny wygląd karoserii jest niezwykle istotne, z uwagi na to, że to właśnie ją widać na pierwszy rzut oka. Wiele osób uważa, że aby pojazd wyglądał na czysty i zadbany, wystarczy udać się raz w tygodniu na myjnię samoobsługową i po sprawie. Jednak to nie takie proste jak mogłoby się wydawać. Owszem, obecnie myjnie samochodowe oferują różne opcje do wyboru. Oprócz umycia samochodu możemy również nałożyć na karoserię wosk i zastosować funkcję nabłyszczającą lakier. Jednakże w rzeczywistości bardzo często preparaty stosowane na myjniach m.in. szampon samochodowy, to te z najniższej półki. Jeśli chcemy, aby pojazd, którym się poruszamy był zadbany, warto zakupić profesjonalne kosmetyki samochodowe, takie jak: wosk, nabłyszczacz i ściereczka z mikrofibry.

Pielęgnacja deski rozdzielczej i plastików

Samochód powinien być czysty nie tylko z zewnątrz, ale również w środku. Wiele osób uważa, że wystarczy odkurzyć dywaniki i kanapę oraz pościerać kurze, które osadzają się na plastikach, aby można było uznać pojazd za zadbany. Otóż, sprzątając wnętrze auta, również należy zaopatrzyć się w specjalne preparaty. Spray lub płyn do czyszczenia kokpitu, nie tylko usuwa zabrudzenia, ale również często tworzy warstwę ochronną, dzięki której kurz nie osiada na desce rozdzielczej chwilę po jej umyciu. Dodatkowo, jeśli chcemy, aby wnętrze błyszczało się jak wówczas, gdy pojazd był nowy, warto spryskać elementy plastikowe środkiem do pielęgnacji deski rozdzielczej Koch Chemie Refresh Cockpit Care lub preparatem do pielęgnacji wewnętrznych tworzyw sztucznych Top Star. Produkty te działają jak nabłyszczacz i sprawią, że w samochodzie będzie unosił się piękny zapach świeżości. Warto również zadbać o nienaganny wygląd opon, zderzaków oraz listew. W zachowaniu połysku i głębi koloru tych elementów pomoże preparat do pielęgnacji plastików zewnętrznych Plast Star oraz Gummi-Kunststoff.

Czyszczenie szyb i reflektorów

Porządki w samochodzie nie kończą się w momencie, gdy karoseria błyszczy, a wnętrze pojazdu prezentuje się czysto i estetycznie. Niezwykle istotną powierzchnią, o jaką należy zadbać, z uwagi na wygląd, ale także bezpieczeństwo, są szyby i reflektory. Tutaj również powinniśmy skorzystać z profesjonalnych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji przeszkleń, takich jak koncentrat płynu do mycia szyb Glas Star albo płyn Koch Chemie Speed Glass Cleaner. Pozwolą one uniknąć smug, które mogą bardzo przeszkadzać kierowcy podczas jazdy w nocy (rozpraszając światło z lamp ulicznych) albo w dzień, kiedy promienie słoneczne są oślepiające. Ponadto specyfiki tego typu często sprawiają, że para, która osadza się na szybach, znika w mgnieniu oka. Reflektory natomiast często z biegiem czasu stają się matowe. Wówczas należy je wypolerować. Taki zabieg można zlecić fachowcom lub wykonać go samodzielnie w zaciszu własnego garażu. Jest to niezwykle istotne, gdyż przez zmatowiałe reflektory wydostaje się niewielka ilość światła, co powoduje bardzo ograniczoną widoczność podczas nocnych przejażdżek.

Usunięcie trudnych zabrudzeń

Niektóre zabrudzenia powstałe na karoserii samochodu mogą być bardzo trudne do usunięcia. Zaliczają się do nich np. muszki przylegające do zderzaka. Takich zanieczyszczeń nie należy czyścić gąbką, gdyż mogłoby to doprowadzić do zarysowania powierzchni lakierowanej. Jednak co zrobić, gdy szampon z woskiem nie wystarcza? Uporczywe do wyczyszczenia zabrudzenia powinno się usuwać specjalnymi preparatami. Doskonale do tego zadania nada się np. Insect & Dirt Remover, czyli środek do usuwania owadów i trudnych zanieczyszczeń.